شماره تماس:  61948 021  داخلی 3 
شماره تماس:  61948 021  داخلی 3 
(فورجینگ) 09195071812 – (کوپلر) 09904875257
(فورجینگ) 09195071812 – (کوپلر) 09904875257
logo-pouya

فورجینگ (جوش سربه‌سر میلگرد)

slide-286a437
slide-c836128

فورجینگ میلگرد یا جوش سربه‌سر میلگرد فشاری گازی (Gas pressure welding of rebar) از اعمال حرارت و فشار همزمان، بدون اضافه کردن ماده افزودنی حاصل می شود. مکانیزم تشکیل جوش فورجینگ به این شکل می باشد که در اثر حرارت و فشار همزمان، ساختار کریستالی و مولکولی وجوه اتصال به نوسان افتاده و به دو سر میلگرد به حالت خمیری در می آیند و با پرس این دو قطعه در هم ادغام و به اصطلاح فورج می شوند. پس از سرد شدن، تبلور مجدد اتفاق می افتد و یک اتصال یکپارچه شکل می گیرد.
اتصال با جوشکاری فورجینگ میلگرد برخلاف سایر اتصالات مکانیکی مثل اورلپ، از انعطاف پذیری و جذب انرژی مطلوبی برخوردار است و به جهت مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله در کشور زلزله خیز ژاپن، مورد توجه ویژه قرار دارد؛ همچنین حذف Overlap و جایگزینی آن با جوش فورجینگ میلگرد باعث سبک سازی سازه، پوشش دهی عالی (کاور) بتن و کاهش هزینه ساخت و ساز نیز می گردد.
فورجینگ سر به سر میلگرد قدمتی نزدیک به 7 دهه در کشور ژاپن دارد و همچنان پرکاربردترین اتصال در صنعت ساختمان سازی ژاپن می باشد.
براساس یک پژوهش انجام شده طی سال های 1995 تا 2016، جوش سر به سر میلگرد، حدود %70 پروژه های صنعت ساختمان سازی ژاپن را در بر می گیرد و برخلاف تصور رایج، طی فرآیند جوش سر به سر میلگرد با روش فشاری گازی، دمای فلز پایه به دمای ذوب نمی رسد و هیچ گونه تغییرات شیمیایی در مواد تشکیل دهنده آن (کربن) رخ نمی دهد. تردی یا شکنندگی نیز اتفاق نمی افتد و تستهای خمش استاندارد تعریف شده برای این روش موید این مطلب می باشند.
روش جوش فورجینگ میلگرد طیف وسیعی از میلگردهای S400- S420-S490 -S500 را در بر می گیرد.

ادغام مولکول ها در فورجینگ سر به سر میلگرد

فیلم جوش سر به سر میلگرد فورجینگ و فرآیند جوشکاری

[show_video_shortcode_2]

چرا فورجینگ پویا گستر؟


جوش فورجینگ میلگرد نسبت به روشهای متداول و مرسوم فعلی اتصال میلگرد از جمله وصله پوششی (اورلپ) و روش استفاده از اتصالات مکانیکی کوپلر (کوپلینگ) از صرفه اقتصادی بیشتری برخوردار بوده و همچنین استحکام ناحیه اتصال در آن نیز بیشتر از ماده اولیه می باشد. به طور کلی روش جوش سر به سر میلگرد (فورجینگ) بسیار مستحکم تر و اقتصادی تر از وصله پوششی (اورلپ) می باشد.

مزایای استفاده از فورجینگ:

  1. صرفه جویی 15 تا 20 درصدی در مصرف میلگرد با حذف اورلپ و پرت آرماتور.
  2. اتصال میلگردهای غیر قابل مصرف (پرت) به یکدیگر و استفاده مجدد از آنها.
  3. صرفه جویی در زمان اجرای کار.

 

شرکت ریکن کی کی ژاپن

 اخذ نمایندگی انحصاری

سازمان نظام مهندسی استان تهران

مورد تایید سازمان نظام مهندسی استان تهران 

مركز تحقيقات راه ، مسكن و شهرسازي

مورد تایید مركز تحقيقات راه ، مسكن و شهرسازی

Japanese Industrial Standards

 استانداردهاي صنعتي ژاپن (JIS)

شرکت ریکن کی کی ژاپن (RIKEN KIKI)
شرکت ریکن (RIKEN)

معرفی شرکت ریکن (RIKEN)

شرکت ریکن کی کی ژاپن (RIKEN KIKI) بزرگ ترین تولید کننده ادوات هیدرولیکی در کشور ژاپن می باشد. شرکت پویاگستر در سال 1391 موفق به اخذ نمایندگی انحصاری ریکن ژاپن گردیده است. ادوات هیدرولیکی مربوط به جوش سر به سر میلگرد (فورجینگ) در شرکت ریکن دارای بالاترین میزان فروش می­ باشد.

شرکت ریکن کی کی ژاپن (RIKEN KIKI)
شرکت ریکن (RIKEN)
شرکت موتویوکی (Motoyuki)

معرفی شرکت موتویوکی (Motoyuki)

شرکت مهندسی پویاگستر موفق به اخذ نمایندگی انحصاری از موتویوکی ژاپن (MOTOYUKI CO.,LTD) گردید. از جمله محصولات ارزشمند آن می توان به تیغه های برش الماسه اشاره کرد که کاربرد زیادی در روش جوش سر به سر میلگرد دارد.

شرکت موتویوکی (Motoyuki)

اجرای پروژه فورجینگ

اجرای پروژه فورجینگ​

شرکت پویاگستر، با بیش از یک دهه سابقه به طور تخصصی در زمینه اتصالات میلگرد (فورجینگ – کوپلر) فعالیت می نماید. پروژه های متعدد در زمینه بلندمرتبه سازی، انبوه سازی، راهسازی و پل سازی در سراسر ایران در رزومه اجرایی این شرکت می باشد.

تیمهای آموزش دیده ایرانی (و نه اتباع کشورهای دیگر)، سرعت عمل در اجرا، کیفیت، تعهد به زمانبندی دقیق ارائه شده، تست و بازرسی روزانه از پروژه های اجرایی، پشتیبانی سریع و جایگزینی تجهیزات درصورت نیاز در پروژه ها و همچنین بکارگیری تجهیزات استاندارد، از ویژگیهای بارز شرکت پویاگستر می باشد. همچنین شرکت پویاگستر با همکاری مراکز پژوهشی دانشگاهی و آزمایشگاههای معتبر، پژوهشهای متعددی در خصوص اتصال سر به سر فورجینگ انجام داده است که نتایج برخی از آنها برای محققین، پژوهشگران و علاقمندان حوزه صنعت ساختمان قابل ارایه و استفاده می باشد.

برخی ویژگی های متمایز گروه اجرای فورجینگ شرکت پویا گستر به شرح زیر می باشد: 

1_ استفاده از تجهیزات استاندارد ساخت کشور ژاپن برای اجرای جوش سر به سر میلگرد فورجینگ :

از آنجایی که اتصال جوش سر به سر میلگرد (فورجینگ) جایگزین اورلپ در اسکلت های بتنی می باشد و نقش حیاتی در انتقال نیرو های کششی ایفا می نماید، استفاده از تجهیزات استاندارد و با کیفیت برای انجام عملیات فورجینگ لازم و ضروری می باشد . 

هم چنین آئین نامه ها و دستور العمل های ارائه شده برای این روش، به استاندارد بودن این تجهیزات تاکید نموده است. شرکت پویا گستر با توجه به ارتباط و تعامل با شرکت های ژاپنی سازنده تجهیزات فورجینگ و اخذ نمایندگی های لازم تجهیزات مورد نیاز ساخت کشو ر ژاپن را وارد و ضمن ارائه به سایر گروه های اجرایی از تجهیزات استاندارد در اجرای اتصال جوش فورجینگ میلگرد در پروژه های ساختمانی استفاده می نماید.

تیغه دستگاه اره برشی
پمپ دستگاه فورجینگ
اره برشی میلگرد در جوش سر به سر
اره برشی
مانومتر های استیلن و اکسیژن دستگاه فورجینگ
مانومتر های استیلن و اکسیژن

2_ بکارگیری نیروهای آموزش دیده و دارای مدرک معتبر :

با توجه به اهمیت و حساسیت اتصال سر به سر میلگرد (فورجینگ)، این اتصال می بایست حتما توسط نیروهای زبده فنی آموزش دیده، در دوره های معتبر انجام پذیرد. دیده شده بعضا برخی اکیپ های اجرایی، انجام این اتصال را به اتباع غیر مجاز کشور های دیگر واگذار نموده اند. این کار ضمن اینکه قانونا مجاز نمی باشد، انجام این اتصال را با ریسک مواجه نموده و مسئولیت سنگینی را متوجه کار فرما می نماید .

 شرکت پویا گستر با همکاری سازمان فنی حرفه ای کشور ضمن ارائه دوره های آموزشی فورجینگ و صدور گواهی نامه های معتبر از جوشکاران آموزش دیده معتبر در اجرای پروژه های عمرانی استفاده می نماید. 

3- نظارت و پایش مستمر اکیپ های اجرایی در پروژه های عمرانی :

شرکت پویا گستر با تکیه بر عوامل خود به صورت روزانه و مستمر به صورت میدانی از پروژه های اجرایی بازدید نموده و با نمونه گیری و انجام تست مخرب و یا غیر مخرب ، کیفیت اتصالات انجام شده را کنترل می نماید. همچنین شرکت پویا گستر زیر نظر آزمایشگاه های معتبر با توجه به دارا بودن تجهیزات مربوط به تست خمش و انجام آزمایشات بر روی جوش های انجام شده توسط سایر اکیپ های اقدام می نماید.

4_ امکان انجام تست های غیر مخرب استاندارد بر روی اتصالات :

شرکت پویا گستر با دارا بودن تجهیزات خاص تست امکان تست غیر مخرب اولتراسونیک جوش های انجام شده روی کار را دارا می باشد. 

5_ کنترل و کالیبره کردن تجهیزات به صورت دوره ای تحت نظر آزمایشگاه های مجاز :

از آنجا که کالیبره بودن و صحت عملکرد تجهیزات فورجینگ دارای اهمیت فوق العاده می باشد، شرکت پویاگستر به صورت دوره ای تجهیزات مورد استفاده برای اتصال سر به سر (فورجینگ) را مورد تست کالیبراسیون و بررسی دقیق زیر نظر آزمایشگاه ه ای معتبر می نماید که گواهی های کالیبراسیون مورد اشاره، قابل ارائه به کارفرما می باشد .

6_ ارائه تجهیزات جایگزین در صورت نیاز :

نظریه اهمیت زمان بندی اجرایی در پروژه های عمرانی و امکان ایجاد مشکلات و خرابی احتمالی تجهیزات فورجینگ، شرکت پویا گستر با دارا بودن تجهیزات پشتیبانی (بکاپ) به هرچه بهتر شدن انجام پروژه های اجرایی خود کمک می کند.

7_ شرکت مرجع در ارایه تجهیزات ، آموزش و نظارت بر اکیپ های فورجینگ :

شرکت پویاگستر با توجه به سابقه طولانی در زمینه ی جوش سر به سر میلگرد (فورجینگ) ضمن ارتباط با شرکت های معتبر و موسسات معتبر ژاپنی در زمینه این نوع اتصالات (فورجینگ)، ضمن ارائه تجهیزات و خدمات پس از فروش ، آموزش متقاضیان و نظارت بر اکیپ های اجراکننده، نوعی شرکت مرجع در زمینه ی ارائه این فناوری می باشد. همچنین پژوهش ها و مقالاتی در خصوص جوش سر به سر میلگرد (فورجینگ) توسط این شرکت انجام گرفته است.

تاییدیه ها و استانداردهای جوش سر به سر میلگرد

روش فورجینگ که شرکت پویاگستر نیز آن را بکار می برد، استاندارد بین المللی JIS ژاپن را دارا می‌باشد:

  • این سیستم در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی شده و کاربرد آن مطابق استانداردهای معتبر مربوطه، موردتایید است.
  • دارای تاییدیه از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می باشد.
  • دارای تاییدیه از نظام مهندسی ساختمان استان تهران می باشد.
تاییدیه ها و استانداردهای جوش سر به سر میلگرد

تست ها و آزمایش های جوش سر به سر میلگرد (فورجینگ)

1- آزمونهای چشمی :

 

که بعد از اجرا مطابق دستورالعمل آیین‌نامه انجام می‌شود.

 

2 – آزمون‌های بعد از اجرای فورجینگ (DT تستهای مخرب جوش):

 

از قبیل کشش، خمش و سایر آزمون‌های مشابه.

 

3 – آزمونهای بعد از اجرای فورجینگ (NDT تستهای غیرمخرب جوش):

 

از قبیل آلتراسونیک، انجام می گردد.

پروژه های فورجینگ


شرکت پویاگستر با بیش از یک دهه سابقه کاری در اجرای پروژه های جوش سر به سر، آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره و اجرای پروژه های شما اعلام می دارد.